Ako vybrať detské plienky?

Ak očakávate príchod bábätka, je výber plienok zásadným krokom a oplatí sa vám venovať mu čas. Na najmenšie deti potrebujete v priemere 10 plienok denne, to je 300 za mesiac a 3650 za rok. A to už váš každodenný život znateľne ovplyvní.

Ak očakávate príchod bábätka, je výber plienok zásadným krokom a oplatí sa vám venovať mu čas. Na najmenšie deti potrebujete v priemere 10 plienok denne, to je 300 za mesiac a 3650 za rok. A to už váš každodenný život znateľne ovplyvní.

Doba čítania 10 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Druhy plienok

Výrobcovia ponúkajú dva druhy plienok, a to jednorazové, alebo textilné čiže látkové. Za hlavný rozdiel medzi jednorazovými a látkovými plienkami sa považuje ich opakovateľné použitie. Kým jednorazovú plienku použijete a následne vyhodíte, látkové plienky môžete pri správnej starostlivosti používať opakovane aj niekoľko rokov.

Často je dobré tieto dva druhy plienok kombinovať podľa situácie a potreby. Napríklad, ak cestujete, siahnite po jednorazových plienkach, ktoré sú na tento účel veľmi praktické. Ak ste s bábätkom doma, môžete viac používať plienky látkové. Látkové plienky odporúčajú lekári pre správny vývoj bedrových kĺbov dieťaťa, jedná sa o takzvané balenie naširoko.

Jednorazové detské plienky

  • Veľmi jednoduché a rýchle použitie bez nutnosti prania

  • Vysoká savosť - nehrozí pretečenie

  • Neobmedzujú v pohybe

  • Veľmi široký výber veľkostí

  • Pri niektorých typoch sa možno stretnúť s indikátorom vlhkosti, ktorý vás zmenou farby upozorní, kedy je potrebné prebaliť

  • Vyššia cena

  • Záťaž pre životné prostredie

  • Nemusí vyhovovať deťom s citlivou pokožkou

Jednorazové plienky

Sú vyrobené z papiera a savej buničiny. Ich najväčšou výhodou je praktické použitie bez nutnosti prať. Po použití ich stačí len zabaliť, vyhodiť a vziať ďalšiu plienku. Na druhú stranu sú veľmi neekologické a dlhodobo zaberajú jedno z popredných miest v podiele na domácom odpade. Podľa niektorých zdrojov tvoria až 50 % odpadu rodín s malými deťmi. Nie sú rozložiteľné a zaťažujú životné prostredie.

Jednorázovky môžu byť tiež parfumované či ozdobené najrôznejšími potlačmi, výnimkou nie sú ani prídavky extraktu zo zeleného čaju alebo aloe vera. Nie každá pokožka však tieto "vychytávky" znesie.

Látkové detské plienky

  • Možnosť opakovaného použitia

  • Univerzálna veľkosť

  • Vysoká priedušnosť materiálu

  • Veľmi široký výber veľkostí a veselých motívov

  • Šetrné k životnému prostrediu

  • Nižšia výsledná cena

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Môžu dieťa obmedzovať v pohybe

Látkové plienky

Môžu byť vyrobené z mnohých druhov materiálov, ktoré sa líšia savosťou, jemnosťou a ekologickosťou pri výrobe. Najčastejšie sa stretnete s bambusovými, bavlnenými, konopnými a dokonca aj s flanelovými plienkami. Látkové plienky dobre absorbujú tekutiny a sú šetrné k detskej pokožke, na druhú stranu sú menej odolné na časté pranie. Dlhodobo sú však finančne úspornejšie než jednorázovky. Tieto plienky majú prirodzenejší charakter a sú ekologicky menej náročné. A to aj napriek tomu, že ich pranie spotrebováva veľké množstvo vody a energie. V celkovom súčte nákladov vychádzajú jednoznačne výhodnejšie než plienky papierové.

Moderné plienky sú premyslené do posledného detailu. Musia byť schopné rýchlo vsiaknuť tekutiny a zabrániť im v presakovaní späť. Musia mať vysokú priedušnosť a nesmú dráždiť citlivú detskú pokožku. Dôležitá je aj odolnosť upínacích pásikov - aby sa pri pohybe nerozlepovali a plienka dieťaťu nepadala.

Látkové plienky sú k dostaniu v mnohých farebných variantoch s veselými motívmi

Veľkosť detských plienok

Na rozdiel od oblečenia sa plienky kupujú podľa váhy dieťaťa, nie podľa veľkosti či veku. Každé dieťa totiž rastie inak rýchlo a to aj okolo zadočku. Niektoré je bacuľaté a iné už od narodenia štíhle. Veľkosti plienok sa môžu prekrývať - v tom prípade je lepšie zvoliť tú väčšiu.

Pred narodením nenakupujte väčšie množstvo plienok do zásoby - je dobré počkať, aké veľké bábätko sa vám narodí a tiež aký typ plienky mu bude vyhovovať. Pre začiatok vám postačí zásoba na prvý týždeň jeho života.

Veľkosť jednorazových plienok

Výrobcovia majú rozpätie veľkostí plienok rôzne. U jednorazových sa väčšinou podobajú a zodpovedajú zhruba tomuto rozloženiu (veľkosti sa aj u jednej značky väčšinou prekrývajú). Veľkosť si však vždy radšej overte priamo u výrobcu.

Označenie

Veľkosť

Hmotnosť dieťaťa

Predčasne narodené dieťa

0

do 2,5 kg

Novorodenec

1

2–5 kg

Mini

2

3–6 kg

Midi

3

4–9 kg

Maxi

4

7–18 kg

Maxi+

4+

9–20 kg

Junior

5

11–25 kg

Extra large

6

16+ kg

Veľkosti látkových plienok

Väčšina látkových plienok má univerzálnu veľkosť. Niektorí výrobcovia ponúkajú veľkosť do 15 kg a druhú veľkosť nad 15 kg váhy dieťaťa. Vďaka tomu, že sa látkové plienkové nohavičky nastavujú patentkami, alebo suchým zipsom, rastú spolu s dieťaťom. Iní výrobcovia sa číslovaním blížia papierovým plienkam a dodržiavajú škálu veľkostí od 3 do 5.

Zvláštnym prípadom sú klasické látkové bavlnené plienky TETRA, ktoré sa vyrábajú vo veľkostiach S, M, a L. Používajú sa nielen k prebaľovaniu, ale aj miesto slintáku, slnečnej clony na kočík, podložky aj osušky.

Ekologické jednorázovky

Ak sa rozhodnete pre jednorazové plienky, ale trápi vás ich ekologická záťaž, môžete ľahko zvoliť ich ekologickú verziu. Sú síce výrazne drahšie, ale zato majú schopnosť sa v prírode z väčšej časti rozložiť. Ekologické jednorázovky spoznáte na prvý pohľad podľa prírodnej béžovej farby namiesto čisto biele.

Klasické látkové plienky sú k životnému prostrediu oveľa zhovievavejšie

Rady a tipy

Starostlivosť o bavlnené detské plienky

Ak sa rozhodnete pre bavlnené plienky, budete k nim rozhodne potrebovať dobrý kôš či kýblik na skladovanie po použití. V ňom budú čakať na vypranie a nutnou podmienkou je, že nesmú byť z koša cítiť. Obľúbenou prevenciou proti zápachu je v tomto prípade tea tree oil. Stačí pár kvapiek a zápach z miestnosti zmizne.

Odporúčaná teplota prania látkoviek je od 40 do 60 °C, ale záleží na výrobcovi. Ak budete prať na 90 °C, plienka sa vám rýchlejšie opotrebuje. Žmýkajte maximálne na 800 otáčok za minútu a nikdy nepoužívajte aviváž.

Ak používate sušičku, zapnite ju len na šetrný program. Kvôli sušeniu v sušičke dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu plienok. Ideálnou možnosťou je sušiť plienky vonku na slniečku, ktoré je najlepším bieliacim a dezinfekčným prostriedkom.

Látkové plienky nájdu v domácnosti široké využitie aj po tom, čo dieťa odrastie

Ako likvidovať jednorazové plienky

Použité jednorazové plienky nemožno ďalej recyklovať, pretože sú vyrobené z mixu materiálov. Tiež ich znečistenie nedovoľuje ďalšie využitie. Preto je nutné ich ukladať do kontajnerov na zmesový odpad, odkiaľ putujú na uloženie na skládke alebo častejšie do spaľovne odpadov.

Výnimkou sú ekologické jednorazové plienky, ktoré môžete odložiť do biologického odpadu, pokiaľ je tak uvedené na obale. Ich likvidácia je tak výrazne šetrnejšia k životnému prostrediu.

Ako často plienku vymieňať

Počítajte s tým, že bábätká potrebujú plienku vymeniť obyčajne raz za 3 až 4 hodiny. Predídete tak vzniku zaparenín, ktorých hlavnou príčinou väčšinou je, že zadoček zostáva v mokrej plienke príliš dlho.

Začervenanie sa môže objaviť aj vo chvíli, keď je detská pokožka alergická na niektorú z látok, ktoré jednorázovky obsahujú. Často sa to môže objaviť u parfumovaných plienok.

Pre správnu starostlivosť o detskú pokožku vyberajte prípravky z našej sekcie detskej kozmetiky.

Zapareniny od plienok sú najčastejším problémom s detskou pokožkou, preto je dobré plienky často meniť a mať po ruke detský púder

Nevyhovujú? Skúste iné

Ak si nie ste istí, že ste vybrali správny druh plienok, rozhodne sa vám oplatí hľadať ďalej. Za komfort aj zdravú pokožku dieťaťa to iste stojí.

Možno bude vášmu dieťaťa lepšie vyhovovať odlišný materiál alebo iný plienkový typ. Výmenu vyskúšajte určite zakaždým, keď sa dieťaťu začnú robiť zapareniny alebo keď má niektoré miesta na tele otlačené.